Fundacja społecznej edukacji ekologicznej 3E

Zużyty sprzęt elektryczny wyrzucony do śmietnika to kukułcze jajo podrzucone przyszłym pokoleniom. Cześci, z których zbudowane są urządzenia, bedą sie rozkładać nawet setki lat, w dodatku cześć z nich zbudowana jest z toksycznych substancji. Jeśli nie zagospodarujemy właściwie odpadów, poddając je recyklingowi, to z naszymi śmieciami walczya bedą nasze wnuki i prawnuki.

Plastik, z którego zbudowanych jest wiekszość elementów radioodbiornika czy komputera, rozłoży sie dopiero po 400 latach. Metalowa obudowa starej lodówki skoroduje znacznie szybciej, jednak z uszkodzonego agregatu chłodniczego wyciekną freony, odpowiedzialne za niszczenie warstwy ozonowej. Szkło z kineskopu wysłużonego telewizora nie jest wprawdzie toksyczne, bedzie jednak szpecić środowisko przez pół tysiąclecia – tyle bowiem czasu potrzeba, aby szkło zamieniło sie ponownie w piasek.

Prawdziwą bombą z opóźnionym zapłonem są telefony komórkowe – w ciągu trwającego dziesiątki lat procesu rozkładu i korozji do środowiska uwalniane są trujące metale cieżkie, takie jak ołów, rtea, kadm i beryl oraz niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne, wśród których najbardziej niebezpieczne są bifenyle (bromowane opóźniacze palenia). Działają neurotoksycznie i uszkadzają narządy wewnetrzne

Do tej pory w Polsce aż 90% zużytego sprzetu RTV i AGD trafiało na wysypiska powodując poważne zagrożenie dla organizmów żywych. Sprzety elektryczne i elektroniczne zawierają bowiem liczne substancje trujące, które po wydostaniu sie z uszkodzonego urządzenia przenikają do gleby niszcząc środowisko naturalne.

Przykładowo, rtęć zawarta w niektórych typach świetlówek, a trafiająca do zbiorników wodnych, przenika do mózgów istot żywych (w tym ludzi) powodując zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania. Związki bromu, stosowane w komputerach, po przeniknieciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne, a kadm zawarty m.in. w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobe nadciśnieniową, a nawet wywołuje zmiany nowotworowe (zwłaszcza gruczołu krokowego i nerek). Ponadto kadm zaburza metabolizm wapnia powodując deformacje szkieletu i przyczynia sie do zaburzen funkcji rozrodczych.

Tylko segregacja odpadów oraz ich odpowiednie przetworzenie i unieszkodliwienie niebezpiecznych elementów w nich zawartych może uchronić środowisko.

Edukacja – Elektro – Ekologia
Fundacja Społecznej Edukacji Ekologicznej 3E powstała by wspierać wszelkie działania, które zapobiegają degradacji środowiska naturalnego. Tylko selektywna zbiórka i segregacja odpadów oraz ich odpowiednie przetworzenie i unieszkodliwienie niebezpiecznych elementów w nich zawartych może uchronić Środowisko. Powszechna wiedza i społeczna świadomość zagrożen związanych z odpadami zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego to cel naszej Fundacji.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawe, ale dobrze nam znane urządzenia elektryczne i elektroniczne kryją w sobie niemal kompletną tablice Mendelejewa. Złoto, platyna, miedź, aluminium, żelazo, ołów, rteć, kadm, cynk, srebro, kobalt, potas, chlor – to tylko niektóre z pierwiastków, które można znaleźć w naszych domowych komputerach, telewizorach, odtwarzaczach DVD, telefonach komórkowych i stacjonarnych czy urządzeniach gospodarstwa domowego.

Recykling elektrozłomu pozwala na odzyskanie i ponowne wykorzystanie cześci cennych materiałów, substancji i związków chemicznych. Przewody miedziane i aluminiowe, plastik, złom stalowy i nieżelazny, rzadkie pierwiastki chemiczne dzieki recyklingowi wejdą ponownie do obiegu produkcyjnego.

Przetwarzanie zużytych urządzen elektrycznych i elektroniki to również działanie proekologiczne, pozwala zutylizować niebezpieczne substancje, znajdujące sie w zużytym sprzecie elektrycznym i elektronicznym. To one zatruwają środowisko i mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.